Impression و CTR در سایت چی هست ؟!!

احتمالاً تا کنون حین استفاده از ابزار‌های مختلف سئو، نام Impression و CTR به چشمتان خورده است. این‌ها دو اصطلاح رایج در سئو هستند که قصد داریم در این جلسه ابتدا بررسی کنیم معنای Impression چیست؟ بعد به به سوال CTR چیست پاسخ خواهیم داد و راه‌هایی برای افزایش آن معرفی می‌کنیم.

Impression چیست؟

Impression‌ به معنای تعداد دفعات دیده شدن است. یعنی وب‌سایت ما در نتایج جستجو چندبار دیده شده است. اجازه دهید با مثالی موضوع را کاملاً روشن کنم.

برای مثال فرض کنید که در اینترنت عبارت نحوه‌ی ساخت سایت چند زبانه را جستجو می‌کنیم. موتور جستجو در صفحه‌ی اول نتایج ۱۰ وب‌سایت مرتبط را نمایش می‌دهد. به محض نمایش لیست نتایج، برای این ۱۰ سایت صفحه اول یک impression ثبت می‌شود.

پس هر impression به این معنی است که وب‌سایت ما با جستجوی آن عبارت در نتایج وجود داشته است.

چند نکته‌ی مهم در مفهوم Impression

نکته‌ی اول) Impression حتماً به این معنا نیست که کاربر نام سایت ما را دیده باشد. برای مثال ممکن است سایت ما در سطر دهم از نتایج باشد و کاربر فقط صفحه را تا سطر پنجم اسکرول کند و وارد سایت دیگری شود. همین که وب‌سایت ما جزو ۱۰ نتیجه‌ای باشد که کاربر در آن صفحه حضور دارد برای ما یک Impression‌ ثبت می‌شود حتی اگر اسم سایت ما را ندیده باشد.

نکته‌ی دوم) اگر وب‌سایت ما در صفحه‌ی دوم از نتایج باشد ولی کاربر وارد صفحه‌ی دوم نتایج نشود، برای وب‌سایت ما Impression ثبت نمی‌شود.

نکته‌ی سوم) اگر وب‌سایت ما در جستجوی کلمه‌ای همیشه در صفحه‌ی اول از نتایج باشد، تعداد impression‌های سایت ما در این کلمه برابر است با تعداد جستجو‌های این کلمه‌.

امیدوارم که معنای Impression‌ را به درستی درک کرده باشید!

CTR چیست؟

CTR مخفف عبارت Clickthrough rate است و به معنای نرخ کلیک است. به نسبت تعداد کلیک‌های دریافتی به تعداد دفعات دیده شدن CTR گفته می‌شود.

100 * ( Impression / تعداد کلیک ) =CTR

فرض کنید impression سایت شما با یک کلمه‌ی کلیدی مشخص، ۱۰۰ باشد. از این ۱۰۰ بار حضور در نتایج ۱۵ بار روی سایت شما کلیک شده و کاربر وارد سایت شما شده است، در این صورت ctr سایت شما برابر با ۱۵ درصد است.

هرچه نرخ کلیک وب‌سایت ما بالاتر باشد، به این معناست که کاربران بیشتری وب‌سایت ما را برای بازدید انتخاب کرده‌‌اند و محتوای وب‌سایت ما مطلوب‌تر بوده است.

برای افزایش CTR چه باید کرد؟

برای اینکه نرخ کلیک مناسبی داشته باشید مهمترین نکته این است که در جایگاه مناسبی از serp قرار بگیرید. طبق تصویر بالا می‌توان متوجه شد نرخ کلیک برای سطر اول نتایج با سطرهای پنجم به بعد چقدر متفاوت است.

برای افزایش CTR علاوه بر اینکه باید تلاش کنید جایگاه خود را در نتایج بهبود ببخشید باید:

  • هر صفحه از سایت را برای عبارات مرتبط سئو کنید.
  • در نتایج گوگل جذاب ظاهر شوید. سعی کنید عناوین سئو جذاب بنویسید.
  •  در متا description یا توضیحات متا، توضیحات کاربردی همراه با کلمات کلیدی بنویسید.
  •  سعی کنید از داده‌‌های ساختار یافته در سایت استفاده کنید تا علاوه بر عنوان و توضیحات، اطلاعات دیگر مانند رای کاربرها هم نمایش داده شود و این در افزایش کلیک موثر خواهد داشت.

چگونه Impression ‌و CTR را بررسی کنیم؟

CTR و Impression در سرچ کنسول

ابزار گوگل سرچ کنسول ابزار مناسبی است تا شما به راحتی این آمارها را مشاهده کنید. اگر از این ابزار استفاده نمی‌کنید کافیست صبر کنید تا به درس استفاده از سرچ کنسول برسیم.

در غیر اینصورت از طریق پنل سرچ کنسول باید وارد بخش performance شوید.
از این بخش می‌توانید از بخش بالای صفحه روی new کلیک کرده و با وارد کردن کلمه‌ی کلیدی مد نظر خود در query اطلاعات ctr و impression‌ مربوط به آن را مشاهده کنید. (مطابق تصویر)

در دروس بعدی نکات بیشتری راجع به این دو اصطلاح خواهید آموخت.

WhatsApp
Telegram
LinkedIn
Facebook
Email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.